Psi nejsou celým naším životem, ale díky ním je náš život úplný.

Charakteristika plemen

Charakteristika
Pes střední kohoutkové výšky, s tělesnou stavbou svědčící o síle a vytrvalosti. Suchá hlava s dlouhým čenichem a dlouhýma ušima mu propůjčuje ušlechtilý výraz. Živý pes uzpůsobený k lovu. Citlivý, snadno ovladatelný a přítulný.

Důležité proporce
Poměr těla ke kohoutkové výšce asi 1,15 : 1. Výška v kohoutku ke hloubce hrudníku asi 2 : 1. Délka nosního hřbetu ku délce hlavy přibližné 1 : 1.

Hlava
Dlouhá, úzká, suchá, ušlechtilá, do kulata klenutá mozkovna, zřetelný týlní hrbol, směr podélné osy mozkovny a nosního hřbetu mírně divergentní, stop není přehnané vyvinutý. Nosní houba úplně černá, dobře vyvinutá, nozdry široce otevřené. Délka čenichu odpovídá délce mozkovny, ušlechtile tvarovaná, úzká, ani hranatá, ani špičatá, nosní hřbet rovný nebo jen velmi mírné klenutý. Pysky mírně vyvinuté, horní pysky zcela kryjí spodní čelist, koutek lehce otevřen. Čelisti silné. Tváře suché, oblouky nevystupující.

Chrup
Silný, pravidelný a úplný nůžkový skus, přičemž horní řada řezáků bez mezery přesahuje přes spodní a zuby stojí svisle v čelisti. Klešťový skus je přípustný. Mohou chybět jeden nebo dva premoláry. M3 se nezohledňují.

Oči
Tmavě nebo světle hnědé, odpovídající barvě srsti, lehce oválné, středně velké. Okraje očních víček dobře pigmentované. Dobře přiléhající oční víčka. Mírný výraz.

Uši
Nasazeny pod linií očí, na zadní straně mozkovny, nikdy ne v její plné šíři. Musí dosahovat alespoň ke špičce nosu. Uši úzké, složené, svěšené a vtočené, na spodním okraji zakulacené, jemné a jemné osrstěné.

Krk
Dlouhý, elegantní, dobře osvalený, kůže na krku volná, ale bez výraznějšího laloku.

Trup
Krk, hřbet, záď a ocas tvoří harmonickou, ušlechtilou linii, Vyznačený kohoutek, nasazení krku volné a elegantní. Hřbet, pevný a rovný, bederní partie dobře osvalené, pružné. Záď delší, harmonicky navazující na linii hřbetu a mírně klesající. Hruď více hluboká než široká, dobře klenutá a dosahující nejméně k lokti. Protáhlý hrudní koš s mírně klenutými žebry. Břicho mírně vtažené dozadu, plné slabiny.

Ocas
Nasazen v prodloužení zádě, středně dlouhý, směrem ke špičce se zužující, na konci mírně se ohýbající vzhůru, ušlechtilý. V klidu a při chůzi většinou svěšený a bez podstatného prohnutí, při pozornosti a v akci nesený nad hřbetní linií, ale nikdy překlopený nebo svinutý nad hřbetem. Dobře osrstěný, ale nikoliv kartáčovitého vzhledu.

Hrudní končetiny
Mohutně osvalené, suché, nikdy nepůsobí těžce. Při pohledu zepředu rovnoběžné, při pohledu ze strany svisle postavené, středně silné kosti, rovné tlapky směřující dopředu. Lopatky dlouhé a šikmé, pevné spojené s hrudním košem. Rameno o něco delší než lopatka, šikmo postavené, těsně přiléhající k hrudi. Jemné osvalení. Lokty přirozeně přiléhající k hrudnímu koši. Rameno rovné, silné a suché. Zápěstí rovné, silné, suché. Předloktí relativně krátké, při pohledu zepředu ve svislé linii, při pohledu ze strany mírně zaúhlené. Přední tlapky zakulacené, prsty sevřené, polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící se srstí.

Pánevní končetiny
Mohutně osvalené, ve vyrovnaném poměru k hrudním končetinám. Při pohledu zezadu svislé a rovnoběžné. Stehno dlouhé a šikmé, silné, ale ploše osvalené. Koleno není vybočené ven ani vbočené dovnitř. Bérec poměrně dlouhý, svaly a šlachy suché, pod kůží znatelně modelované. Nárt poměrně krátký, svislý a rovnoběžný. Paspárky se odstraňují. Tlapky pánevních končetin zakulacené, prsty sevřené, nášlapné polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící s barvou srsti.

Pohyb
Plynulý, pravidelný, harmonický a prostorný, s dobrým posunem pánevních končetin. Rovnoběžné, přímé vedení končetin. Kohoutek se pohybuje klidně a pravidelně nahoru a dolů, hřbet zůstává rovný a hlava a krk se jen málo kývají ze strany na stranu.

Kůže
Jemná, hebká, dobře přiléhající, u čtyřbarevných variet rozdílná.

a) Bernský honič
Černá pod černou srstí a mírné bíločerné mramorovaná pod srstí bílou.

b) Jurský honič
Černá pod černou srstí, světlejší pod pálením.

c) Luzernský honič
Černá pod černou srstí a světlá pod modře skvrnitou srstí.

d) Švycký honič
Tmavě šedá pod oranžovou srstí a bíločerně mramorovaná pod srstí bílou.

Srst Krátká, hladká, hustá, velmi jemná na hlavě a na uších.

Barva srsti:

a) Bernský honič
Bílá s černými skvrnami nebo s černým sedlem, bledě až intenzivně pálená nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a okolo řitního otvoru, někdy lehce skvrnitá.

b) Jurský honič
Tříslová s černým sedlem, nebo černá s pálením nad očima, na lících a v okolí řitního otvoru a na končetinách, někdy s malou bílou skvrnou na hrudi, tato skvrna může být prokvetlá.

c) Luzernský honič
Modrá barva, která je tvořena spojením černých a bílých chlupů, velmi silné skvrnitá, s černou skvrnou nebo černým sedlem. Světlé až intenzivní pálení nad očima, na lících, na hrudi, v okolí řitního otvoru a na končetinách, černý plášť j e přípustný.

d) Švycký honič
Bílý s oranžovými skvrnami nebo s oranžovým sedlem, někdy s několika oranžovými stříkanci, oranžový plášť je přípustný.

Výška v kohoutku
49 - 59 cm u psů, 47 - 57 cm u fen. 


 

Momentálně nemáme žádná štěňátka

»čtěte více»
BRIT